Udarne vijesti

Unesite svoju email adresu ispod i pretplatite se na naš bilten
U Tivtu je danas obilježena 26. godišnjica od NATO bombardovanja Jugoslavije. Nakon liturgije u Manastiru Svetog Arhangela Mihaila, na Miholjskoj prevlaci, odat je pomen stradalima na groblju na Brdištima. Otkriven je i spomenik rusko– srpsko–crnogorskog prijateljstva, objavljeno je na X mreži Ambasade Srbije u Crnoj Gori.
Sveštenik Miajlo Backović na pomenu je podsjetio da je bombardovanje trajalo 78 predugih dana.
„Više od 20 godina okupljamo se da bi se pokazalo da ne zaboravljamo. Gađali su nas nemilosrdno milosrdnim anđelom sa velike visine, do koje naše oružje nije moglo da dopre, sa velike daljine sa brodova, kukavički, jer tako ne ratuju heroji i vitezovi. Tako ratuju oni koji se boje da pogledaju srpskog vojnika u oči. Nisu se iskrcali, jer su znali da, ko god je kročio nogom na ovu svetu zemlju, izgubio je svaki rat. Znali su da mi na tuđu zemlju nismo kročili, nego smo uvijek i samo branili što je naše, nikome nismo otimali, nikoga mrzili. Sv. Stefan Dečanski, naš kralj čuva Kosovo i Metohiju, svoju kraljevinu, on nije abdicirao, i KiM će biti naše dok gori jedna svijeća, jer su tamo naši sveci. Svjetske sile mogu da otimaju, ali ne mogu da zadrže što nije njihovo, svugdje je zemlja Božija, samo on može da nam je oduzme.
Okupili smo se na svetoj zemlji gdje počiva moj brat i ratni drug Marko i naš brat Dragan koji je 1998. poginuo kao policajac, čuvajući ulaz u Peć. I jedan i drugi iz ovih krajeva, branili su svetu srpsku zemlju. Oni su krvlju svojom potvrdili ono što učimo i na čemu počiva cijela naša istorija. Vi koji ste uvijek ovdje dolazili, i kad nas je bilo samo pet, šest i kad su nas snimali iz svakog žbuna, vi ste stali uz redove Obilića, sada vodite ovaj divni grad i čuvate ovo sjećanje.
Svaki od nas koji je 1998. i 1999. uzeo pušku i obukao uniformu, ma gdje da je bio u Srbiji i Crnoj Gori raspoređen, bio je spreman da svoj život da za otadžbinu. Ako zaboravimo Marka i Dragana, djecu u Murinu, Milicu i preko 1000 anđela pobijenih u zločinačkom bombardovanju, onda se ni nas niko neće sjećati”, kazao je Backović.
Predsjednik opštine Željko Komnenović i predsjednik SO Tivat Miljan Marković, u prisustvu porodica Marka Avramovića i Dragana Bjelanovića, položili su vijenac na grobove stradalih Tivćana, a vijence su položili i predstavnici Ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori, konzul Mićo Rogović i ministar savjetnik Dražen Mirić, kao i otpravnik poslova Ambasade Ruske Federacije u Podgorici, Pjotr Šurin, te delegacija ovdašnjeg OBNOR-a.
Poslije odavanja pomena, okupljeni su se uputili prema crkvi Svetog Spasa u Krtolima gdje je upriličeno svečano otkrivanje spomenika rusko – srpsko – crnogorskog prijateljstva.
Spomenik, oblikovan u formi drveta, ima simbolično značenje. Lijeva polovina spomenika prikazuje brezu, drvo koje je simbol Rusije, dok desna polovina predstavlja hrast, odnosno badnjak, kao simbol Crne Gore. Na spomeniku je urezano deset važnih godina iz zajedničke istorije Crne Gore i Rusije, koje su u velikoj mjeri oblikovale međusobne odnose dva naroda.
Događaj je započeo nastupom dječijeg hora „Djeca neba“, pod dirigentskom palicom nastavnice Jelene Miletić.
Potpredsjednik opštine Tivat, Jovan Brinić, naglasio je važnost održavanja dobrih odnosa između bratskih naroda.
„Drago mi je što smo se danas okupili kako bismo obilježili zaista važan dan između dva bratska naroda. Spomenik koji smo danas otkrili predstavlja još jedan znak koji simbolizuje dobre odnose i zajedništvo naših naroda. Očekujemo da će to zajedništvo trajati kroz budućnost, kao što je bilo i u prošlim vremenima“, rekao je Brinić.
Novinar Igor Damjanović održao je obimno izlaganje o deset ključnih godina iz zajedničke istorije Crne Gore i Rusije. Govorio je o dolasku pukovnika Mihaila Miloradovića na Cetinje 1711. godine, ulozi Bokelja Matije Zmajevića u ruskoj floti, sahrani mitropolita Vasilija Petrovića-Njegoša u Sankt Peterburgu, kao i o ruskoj podršci crnogorskoj nezavisnosti 1878. godine. Posebno se osvrnuo na događaje iz XX vijeka, uključujući Drugi svjetski rat i NATO bombardovanje 1999. godine.
Zamjenik ambasadora Rusije u Crnoj Gori, Petar Svirin istakao je značaj održavanja čvrstih prijateljskih odnosa između Rusije i Crne Gore.
Predsjednik Miholjskog zbora, Zdravko Nišavić, je u završnoj riječi podsjetio na stradanje srpskog naroda tokom NATO agresije 1999. godine, te naglasio borbu za očuvanje suvereniteta, koja, kako je rekao, traje i danas.
„Više od 19 zapadnih zemalja učestvovalo je u NATO agresiji na Saveznu Republiku Jugoslaviju, u bespomoćnom bombardovanju, razaranju i cijepanju teritorije naše, dugim sankcijama i ratovima izmorene zemlje. Naš narod i dalje strada od osiromašene uranijumske municije koja je tada posijana širom zemlje. Nad srpskim narodom sprovode se razni pritisci, između ostalog, i zbog bratskih i istorijskih odnosa koje baštinimo sa ruskim narodom. Narod Boke i Crne Gore jasno kaže da nam prijatelje neće određivati niko i da minule vijekove ne možemo i ne smijemo zaboraviti. Sveti Petar Cetinjski tek zavladalom mladom Njegošu tada daje savjete: ‘Moli se Bogu i drži se Rusije’. To je i nama vječni zavjet, da očuvamo zajedničku vjeru, istoriju i tradiciju.“
Pored konzula Mića Rogovića i ministra savjetnika u Ambasadi Republike Srbije Dražena Mirića, te predsjednika SO Tivat, Miljana Markovića, događaju su prisustvovali i predstavnici Saveza donsko-srpskih kozaka „Sobrat“, kao i Srpsko-ruskog centra „Majak“, te iguman manastira na Miholjskoj prevlaci otac Benedikt i brojni mještani.
Izvor radio tivat
Svakog meseca, direktno u vaš inbox, stižu najaktuelnije vijesti, ekskluzivni izveštaji, analize i komentari koji oblikuju našu zajednicu i šire.