Podelite svoju ljubav
Pljevaljskom zdravstvu nedostaje 27 ljekara
Najviše fali internista, radiologa, izabranih ljekara
Nedostatak kadra u Opštoj bolnici i Domu zdravlju višedecenijski je problem kome se ne nazire kraj. Trenutno u ove dvije ustanove nedostaje 27 ljekara, a s obzirom da je 5 ljekara angažovano iz penzije, situacija je složenija.
Po riječima direktora Opšte bolnice, Saše Grbovića, i Doma zdravlja, Branke Stanković, u ovim ustanovama zaposlena su 63 ljekara. U Opštoj bolnici Pljevlja nedostaje 15 ljekara specijalista: troje internista, po dva hirurga i anesteziologa i po jedan epidemiolog, infektolog, otorinolaringolog, oftalmolog, pedijatar, medicinski biohemičar, radiolog i fizijatar. Domu zdravlja nedostaje 12 ljekara: šest izabranih ljekara za odrasle, tri pedijatra, dva ginekologa i psihijatar.
– U Opštoj bolnici zaposleno je 37 ljekara, tri su angažovana iz penzije, i jedan koji je pred penzijom. Pet ljekara je na specijalizaciji. Kontinuirano radimo na poboljšanju uslova rada uz nabavku medicinskih aparata, renoviranje amabulanti i odjeljenja, čime se stvaraju kvalitetni uslovi rada zdravstvenim radnicima kao i sigurnost kod pacijenata da će im se na najefikasniji i najadekvatniji način pružiti zdravstvena zaštita. Najviše nedostaje ljekara internističkih grana i radiologa – kazao je Grbović. On je istakao da je ugovor o izgradnji nove bolnice u Pljevljima potpisan, što je polazna osnova za unapređenja zdravstvene zaštite i kvaliteta života stanovnika Pljevalja, te da” očekuju da će radovi na izgradnji bolnice početi u trećem kvartalu ove godine”.
U protekloj godini u Bolnici je evidentirano ukupno 2.678 hospitalizovanih, od čega je 1.839 odraslih pacijenata i 839 djece.
-Najčešće su u pitanju kardio-vaskularne i hronične bolesti. Na Hirurškom odjeljenju obavljeno je 320, na Ginekološkom 46 operacija i 46 carskih rezova. Za bolnička i hitna stanja pregledi se obavljaju blagovremeno. Na skener dijagnostiku pacijenti čekaju oko dva mjeseca, a na ultra zvuk od dva do tri mjeseca. Bolnica posjeduje šest sanitetskih vozila kao i pet vozila za prevoz sjedećih pacijenata, što je dovoljno za potrebe ove ustanove. Kada je u pitanju Bio-hemijska laboratorija za bolničke pacijente uvijek postoji dovoljan broj reagenasa, dok za ostale pacijente može da se dogodi da nema pojedinih reagenasa, pri čemu izdajemo potvrdu kojom pacijenti mogu da refundiraju troškove nalaza u privatnim laboratorijama. Svakodnevno se javljaju problemi, ali požrtvovanim radom, sve probleme pokušavamo da riješimo na vrijeme – zaključio je Grbović.
Stanković je istakla da u Domu zdravlja radi 26 ljekara, na neodređeno vrijeme zaposlena su 24 ljekara, a dva su angažovana iz penzije.
-Po Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Doma zdravlja nedostaje 12 ljekara: šest izabranih ljekara za odrasle, tri pedijatra, dva ginekologa i psihijatar. Uslovi rada su znatno poboljšani, prije svega povećanjem zarada – kazala je Stanković i dodala da su najopterećenije ambulante izabranih ljekara.
Tvrdi da prilikom zakazivanja pregleda i posjeta kod izabranih doktora nema problema.
-U nedostatku kadra angažujemo po potrebi pedijatre, ginekologe i psihijatre iz drugih ustanova i ljekare iz penzije. Najveći problemi sa kojima se susrećemo je nedostatak kadra, kao i pružanje zdravstvene zaštite pacijentima sa seoskog područja zbog udaljenosti i nepristupačnosti terena. Za poboljšanje uslova rada najneophodnija je nabavka nove medicinske opreme – naglasila je Stanković.
U Domu zdravlja u prošloj godini ostvareno je ukupno 17.696 pregleda, od čega je 15. 327 pregleda kod izabranih doktora za odrasle, a 2.369 preko tima izabranih doktora za djecu.
Kako je navela, najčešći pregledi odraslih pacijenata bili su zbog visokog krvnog pritiska i bolesti koštano-zglobnog sistema, a kod djece respiratorne infekcije i varičele.
-U ambulanti izabranih doktora za žene otkriveno je 6 novih slučajeva karcinoma grlića materice, dvije pacijentkinje sa karcinom jajnika i jedna sa karcinom dojke – kazala je Stanković.
Višedecenijski nedostatak kadra sigurno ostavlja trag umora i na postojeće ljekare. Da li će izgradnja nove bolnice biti razlog da više ljekara ostane, ili dođe, u Pljevlja vrijeme će pokazati.
Prvi put urađene složene laparoskopske operacije na Ginekološkom odelenju
U Opštoj bolnici u januru ove godine, prvi put su urađene tri složene laparoskopske operacije, čija se kompleksnost, kako je kazao Grbović, uveličava time što su pacijentkinje već bile podvrgnute operаtivnim zahvatima u drugim ustanovama.
-Sa širenjem operativnog programa jedino se neće raditi kompleksne ginekološko-onkološke operacije, već će biti upućivani na tercijarni nivo zdravstvene zaštite, jer te operacije izvode ginekolozi onkolozi. Laparoskopija predstavlja savremen i sofisticiran pristup u operativnom tretmanu stanja u trbušnoj duplji i maloj karlici. Ovom bezbjednom i pouzdanom procedurom danas se mogu riješiti brojna ginekološka stanja koja su nekada iziskivala velike otvorene operacije povezane sa dugim oporavkom. Za razliku od metoda otvorene hirurgije laparoskopija se zasniva na pravljenju više manjih rezova (najčešće tri) dužine od 0.5 do 1 cm kroz koje se specijalnim instrumentima obavlja sagledavanje i operisanje promjena u maloj karlici – objasnio je Grbović. On je rekao da ovakav pristup zahtijeva veliku hiruršku preciznost uz manju traumu tkiva, a samim tim i brži i lakši oporavak uz manje postoperativne bolove.
-Redukovan je nastanak intraabdominalnih priraslica, a i ožiljci na koži su mali. Značajno je smanjeno vrijeme do povratka svakodnevnim aktivnostima.Prednost svih endoskopskih procedura je to što je cio operativni nalaz prikazan na ekranu te podložan dokumentovanju u elektronskoj formi u vidu slika i video zapisa. Od sada se sve najsloženije laparoskopske operacije iz oblasti ginekologije mogu raditi kod nas, a koje su se do sada radile klasičnom otvorenom hirurgijom, čime je kompletirana sva dijagnostika i operativno liječenej svih pacijenтkinja ginekološke patologije, što je veoma značajno za ovu ustanovu kao i same pacijente koji neće morati da idu u druge ustanove, što prouzrokuje dodatne troškove i čekanje – istakao je Grbović.
S.Z.
Tekst objavljen u PVN
Bilten
Svakog meseca, direktno u vaš inbox, stižu najaktuelnije vijesti, ekskluzivni izveštaji, analize i komentari koji oblikuju našu zajednicu i šire.