Udarne vijesti

Popularne vijesti

Unesite svoju email adresu ispod i pretplatite se na naš bilten

Podelite svoju ljubav

NSPM:Studentske proteste podržava 60% građana Srbije

Najnovije istraživanje javnog mnjenja Nove srpske demokratije (NSPM) u Srbiji, na uzorku od 1050 ispitanika, pokazuje da 60 odsto punoljetnih građana podržava aktuelne studentske proteste, da je većina od 43,2 odsto građana protiv pristupanja Srbije EU, da 63,5 odsto građana ne podržava namjeru Rio Tinta da otvori rudnik litijuma u Srbiji i da 32,8 odsto građana podržava aktuelnu vlast. Navode da razrješenje trenutne političke krize u Srbiji 44,5 odsto građana vide u raspisisvanju vanrednih parlamentarnih izbora na svim nivoima ali nakon čišćenja biračkih spiskova i obezbjeđivanja ravnopravnih uslova.

Skoro 60 odsto punoljetnih građana Srbije (59,7%) podržava aktuelne studentske proteste, dok se nešto manje od 32 odsto (31,9%) tim protestima protivi. Održavanje izložbe „EKSPO 2027“ u Beogradu podržava nešto više od trećine građana (34,2%), dok je više od polovine (51,6%) protiv (14,2% nema stav). A na pitanje o glasanju na eventualnom referendumu o pristupanju Srbije EU prvi put je prevagu odnijela opcija „protiv“ (43,2 prema 38,9, uz 17,9 odsto neizjašnjenih), pokazuju juče objavljeni  rezultati istraživanja Nove srpske demkratije (NSPM ), na 1050 ispitanika.

NSMP navodi da se generalno može  reći da aktuelna vlast (SNS plus SPS i sateliti) uživa podršku do trećine od ukupnog broja punoljetnih građana Srbije (32,8%), dok ostatak odlazi na protivnike vlasti (41,3%), kao i one „neopredeljene“ (25,9%), te ističu da je ovo PRVI PUT od dolaska SNS na vlast da se u istraživanju na REPUBLIČKOM NIVOU detektuje ovakva prednost opozicije.

Po pitanju eventualnog formiranja privremene ili prelazne vlade, mišljenja su gotovo potpuno podeljena (38,3 prema 37,2 odsto), a izvesna podvojenost postoji i po pitanju eventualnog raspisivanja vanrednih izbora – iako je ovde jasna većina (44,5 odsto) naklonjena opciji „da, ali tek nakon čišćenja biračkog spiska i obezbeđivanja ravnopravnih uslova“. Interesantno je da gotovo identičan procenat – 44,7 odsto – podržava i ideju da se studenti politički organizuju i pojave na nekim narednim izborima.

Najupadljiviji nalaz, odnosno nalaz u kojem je detektovana ubedljivo najveća razlika između opcija, ponovo je bio odgovor na pitanje: „Da li podržavate nameru Rio Tinta da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra?“, gde je procenat podrške pao ispod 20 odsto (19%), a i inače visoko protivljenje poraslo na čak 63,5 odsto (dakle, više nego 3 prema 1 u korist protivnika).

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Bilten