Podelite svoju ljubav
MANS: Sporazum sa UAE visoko rizičan zbog mogućnosti za pranje novca
Postoji izuzetno visok rizik da bi Sporazum sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji premijer Milojko Spajić planira da potpiše do kraja ove sedmice, mogao biti zloupotrijebljen za pranje novca, jer podaci o stvarnim vlasnicima kompanija registrovanih u toj državi nisu dostupni javnosti, saopštili su danas iz NVO MANS. Tvrde da UAE imaju čak 39 različitih registara kompanija, od kojih mnogi uopšte nisu dostupni javnosti. Ističu da je praktično nemoguće provjeriti ko zaista stoji iza kapitala koji dolazi iz Emirata jer čak i javno dostupni registri često ne sadrže informacije o stvarnim vlasnicima, već samo o formalnim direktorima firmi, čija je uloga da prikriju identitet pravih vlasnika.
MANS ističe da postoji visok rizik da bi ovaj Sporazum, usvojen bez šire javne rasprave i u rekordno kratkom roku, mogao biti zloupotrijebljen kao kanal za pranje novca.
Primjer koji jasno ilustruje ovaj problem je slučaj Blaža Đukanovića, sina bivšeg Predsjednika Crne Gore, Mila Đukanovića. Naime, MANS je, na osnovu Pandora papira, otkrio da je mlađi Đukanović osnovao firmu Victoria Bridge Corporation na Britanskim Djevičanskim Ostrvima. Advokatska kancelarija Alcogal je 9. decembra 2016. poslala dokumentaciju za osnivanje ćerke kompanije Đukanovićeve firme na adresu Prudenter Group Dubai koja pruža usluge registrovanja firmi u Emiratima. Međutim, zbog nedostupnosti registara kompanija u UAE, nije moguće utvrditi da li je ta kompanija zaista registrovana, niti ko su njeni stvarni vlasnici”, navode iz MANS-a.
MANS smatra da imajući u vidu slučaj Blaža Đukanovića jasno je koliko je opasan Sporazum koji premijer Spajić planira da potpiše sa Vladom Emirata I da dodatno zabrinjava što Sporazum oslobađa Vladu UAE bilo kakve odgovornosti ukoliko investitori koje ona predloži ne ispune svoje obaveze ili budu uključeni u nezakonite aktivnosti, “to znači da bi Vlada Crne Gore ostala potpuno nezaštićena u slučaju da kompanije zloupotrijebe povlašćeni status za finansijske ili druge kriminalne aktivnosti”.
“U tom slučaju, Vlada Crne Gore ne bi imala ni elementarne mehanizme da provjeri ko su stvarni vlasnici firmi koje bi u Crnoj Gori dobile povlašćen status i mogle da kupuju državno zemljište bez tendera.
Sporazumom je predviđeno da Vlada Emirata odredi kompanije čiji projekti će imati povlašćen status u Crnoj Gori, a da Vlada Crne Gore na to daje saglasnost. Međutim, Sporazumom nije definisano na osnovu kojih kriterijuma će Crna Gora davati tu saglasnost, niti koje informacije će joj Emirati dostavljati o investitorima koje predlažu”, saopšteno je iz MANS-a.
Sporazum dodatno predviđa mogućnost da kapital za projekte obezbjeđuju i treće strane, ali nije precizirano, tvrde iz MANS-a, da li Vlada Crne Gore daje saglasnost i na te investitore, niti postoje definisani kriterijumi i mehanizmi za provjeru porijekla takvog kapitala, što dodatno povećava rizik od unošenja nezakonito stečenog novca u zemlju.
MANS posebno ističe da međunarodni izvještaji ukazuju na minimalnu saradnju Emirata sa drugim državama u slučajevima koji se odnose na otkrivanje stvarnih vlasnika kompanija i oduzimanje nezakonito stečenog kapitala.
pvn
Bilten
Svakog meseca, direktno u vaš inbox, stižu najaktuelnije vijesti, ekskluzivni izveštaji, analize i komentari koji oblikuju našu zajednicu i šire.