Podelite svoju ljubav
Danas je međunarodni dan rijeka – o rijeci Tari, suzi Evrope
Međunarodni dan rijeka obilježava se u preko 60 zemalja svijeta gdje milioni ljudi učestvuju u proslavama, gdje se slavi rijeka.

Voda je hemijski spoj dva atoma vodonika i jednog atoma kisika (H2O). Ovo je osnovna definicija vode uz koju stoji i objašnjenje da je postojanje ovog spoja osnovni preduslov života na našoj planeti.
Crna Gora je blagoslovena velikim prirodnim bogatstvima, među kojima je i bogatstvo rijeka i podzemnih voda koje nam osiguravaju pregršt pitke vode. Nestašica vode nas neće zahvatiti ako se budemo svjesno, savjesno i pravilno ophodili prema vodama. Naša je odgovornost paziti na ovo veliko bogatstvo i trebamo biti svjesni ove činjenice barem jednog dana u godini.
● Rijeka Tara
Tara je rijeka u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Nastaje od dvije rječice Opasanice i Veruše ispod planine Komovi. Pripada crnomorskom slivu. Posljednjih 40km toka rijeke Tare se nalazi u Bosni i Hercegovini a na nekoliko mjesta čini i granicu između dvije države.
Tara je najduža, najljepša i najbistrija rijeka u Crnoj Gori i teče kroz nju 144km dok se na Šćepan polju ne susretne sa rijekom Pivom, nakon čega nastaje rijeka Drina, jedna od najdužih i najvećih rijeka na Balkanu.
Tara je usjekla kanjonsku klisuru dugu oko 80km, a svojom najvećom dubinom od 1300m čini najdublji u Evropi, i drugi najdublji kanjon u svijetu, odmah poslije Kolorada.
Od maja do oktobra, rijeka Tara predstavlja centar avanturističkog raftinga, od umjerenih do divljih dionica. Ljubitelji ekstremnih sportova i svi oni koji su željni adrenalina, uživaju u splavarenju čiji se stepen težine na skali kreće od trećeg do petog stepena, što ga čini jednim od najintenzivnijih i najzahtjevnijih raftinga u Evropi.
Poznata je kao „Suza Evrope“. U gornjem toku voda iz rijeke se može slobodno piti.
Veći dio rijeke Tare (uključujući njen kanjon) je pod UNESKO-vom zašitom kao dio Nacionalnog parka Durmitor.
Rijeku Taru krasi i most na Đurđevića Tari, koji se uzdiže nad kanjonom rijeke a smješten između sela Budečevica i Trešnjica, na magistralnom putu Pljevlja-Žabljak.

Prema izboru portala “Bright side” proglašen je među 20 najljepših u svijetu, dok ga je britanski magazin „Times“ uvrstio u Most 10 atrakcija koje obavezno treba posjetiti. Takođe 2019. godine u Microsoft kompaniji odlučili su da Windows Spotlight tema bude baš slika ovog mosta koja krasi računare širom svijeta!
Kada je završen, bio je najveći drumski most od armiranog betona u Evropi i jedan od nekoliko najvećih i najljepših saobraćajnih objekata ove vrste u svijetu.
Veliki betonsko-lučni most projektovao je jedan od najvećih građevinskih stručnjaka Kraljevine Jugoslavije Mijat S. Trojanović. Građen je u periodu od 1938. do 1940. godine.
Svojom snažnom petolučnom konstrukcijom, od koje je glavni luk s rasponom od 116 metara, uzdiže se nad kanjonom dubokim preko 150 metara.
Izvor: monteriver, artmontenegro.me
Bilten
Svakog meseca, direktno u vaš inbox, stižu najaktuelnije vijesti, ekskluzivni izveštaji, analize i komentari koji oblikuju našu zajednicu i šire.